نمایشگاه عکس انجمن احتماعی دادخواهان افغان در شهر بامیان

‍۱۸ سال از فاجعه خونین قتل عام مردم یکاولنگ بوسیله وحوش طالبی گذشت. در ۱۹ جدی ۱۳۷۹ طالبان ددمنش بر هموطنان بی‌پناه ما در ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان هجوم برده و بیش از ۳۰۰ نفر را بی‌رحمانه از دم تیغ کشیدند. این جوانان با هزاران آرزو و امید که هرگز تحقق نیافت به دل خاک سپرده شدند، و صدها خانواده سال‌هاست در غم و اندوه از دست دادن آن عزیزان اشک می‌ریزند.

‍لشکر جهالت طالبی به حمایت باداران خارجی و دلالان منطقوی شان، جز قتل، کشتار و نابودی هست و بود مادی و معنوی کشور ماموریت دیگری نداشتند. سیاست زمین سوخته در شمالی، کشتار یکاولنگ و مزار، انفجار مجسمه‌های بودا و صدها جنایت دیگر بخشی از دستاوردهای آنان طی حاکمیت چند ساله شان بود. آنان که با فند امریکا و کشورهای عربی تحت مدیریت پاکستان به میدان آمدند، توانستند بخوبی وظایف باقیمانده از سلف تنظیمی شان را به پایان برسانند.

 نمایشگاه عکس انجمن احتماعی دادخواهان افغان در شهر بامیان

‍پس از فروپاشی حاکمیت قرون‌وسطایی طالبان و تشکیل حکومت تحت حمایت نیروهای خارجی نه تنها گامی در جهت تامین عدالت برداشته نشد، بلکه جنایتکاران و ناقضان حقوق بشر از سه دهه گذشته بار دیگر با اکت و ادای عوامفریبانه و آرایش غربی بر گرده‌های زخمی مردم ما نصب شدند. نوکران خلقی و پرچمی روس در کنار شرکای جرم تنظیمی شان و تکنوکرات‌های بازگشته از غرب همراه با عناصر تاریخ‌زده طالبی و گلبدینی در یک مغازله بیشرمانه همدیگر را در آغوش گرفته و آخرین میخ را بر تابوت دموکراسی و عدالت کوبیدند. به دلیل همین سیاست معافیت جنایتکاران از محاکمه و عدالت است که افغانستان روزتاروز در آتش جنگ و خشونت و بربادی و فساد غوطه‌ور می‌گردد.

‍اینروز‌ها بار دیگر صلح افغانستان به یک پروژه پردرآمد تبدیل شده است. امریکا، روسیه و قدرت‌های منطقوی هرکدام برای تامین منافع شان پوسیده‌ترین افراد با افکار متعفن را پیدا کرده، زیر نام طالب به مسکو، پیکنگ و دوحه دعوت می‌کنند، تا بقایای این حیوانات عصر حجری را در کنار برادران همفکر دیگر شان شامل قدرت سازند. تگ و دوهای خلیلزاد و «فرستادگان» سایر کشورها زیر نام تامین صلح و ثبات افغانستان، جز خاک بر چشم مردم پاشیدن چیزی دیگری نیست. آنانیکه خود بانی و حامی مالی این جریان‌های منفور هستند، چگونه می‌توانند یکشبه صلح‌طلب شده، از خواست و منافع مردم افغانستان در مقابل برنامه‌های خود پشتیبانی نمایند؟

‍برای داغداران یکاولنگ وکسانیکه پدر، برادر و نزدیکترین عزیزانش بدست جلادان طالبی تیرباران شده باشد، معامله با طالبان زیر نام صلح را بزرگترین خیانت دانسته و جز محاکمه آنان خواست دیگری ندارد. دیدن این عناصر ستم‌کار و برادران دیگر شان در پرده‌های تلویزیون برای هر افغان آزادیخواه و وطندوست زجرآور است. صلحی که با قربانی نمودن عدالت بدست آید، بدتر و خطرناکتر از جنگ است. «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» معتقد است؛ با اتکا به ناقضان حقوق بشر که خود مسبب این همه بدبختی شده اند، نمیتوان روی صلح، عدالت و بهروزی را دید. نهادهای واقعی عدالت‌طلب، شخصیت‌های مستقل و دموکرات، خانواده‌های قربانیان و تمام مردم دست به دست هم داده و در یک بسیج عمومی خواست محاکمه جنایتکاران را عملی سازیم. اگر خود متحد شده صدایمان را بلند نکنیم باید روزهای فاجعه‌بارتر و خونین را در انتظار داشته باشیم.

‍با آنکه «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» در هر حرکت و برنامه انجمن، خواست‌های مشخص خود را ابراز داشته است، اینک بار دیگر سالروز فاجعه یکاولنگ آنرا تکرار می‌کنیم:

‍۱- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، خرمستی‌های تنظیم‌ها، امارت وحشت قرون وسطایی طالبان و دوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم.

‍۲- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بی‌طرف ملی و بین‌المللی می‌باشیم.

‍۳- ما خواهان قطع فوری کشتار مردم غیرنظامی به وسیله نیروهای امریکایی و ناتو هستیم و باید جنایات جنگی این نیروها به دادگاه‌های جهانی کشانیده شود. دادن هرگونه مصونیت قضایی به آنان را خیانت به خون مردم خود می‌شماریم.

‍۴- ما خواهان کشف تمامی گورهای دسته‌جمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دسته‌جمعی کشف‌شده در هر دوره‌ای از جنایت می‌باشیم.

‍۵- ما نامگذاری اماکن و جاده‌ها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم می‌کنیم و آن را توهین و بی‌حرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.

‍۶- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدید‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌ای به نام «مزار شهدا» ‌مختص گردد تا اجساد گورهای دسته‌جمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.

‍۷- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که برادران و خواهران، اقارب و عزیزان وجگرگوشه‌های خود را طی بیش از سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا می‌نماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاش‌های ما به خاطر محاکمه عاملان این فجایع سهیم گردند.

‍۸- متحد شویم تا صدای ما رسا تر و نافذتر گردد!

‍انجمن اجتماعی دادخواهان افغان

‍۱۹ جدی ۱۳۹۷ (۹ جنوری ۲۰۱۸)

‍موبايل: ۰۷۰۷۸۰۳۵۶

‍ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

‍ویب سایت : www.saajs.org

آدرس پستی: پست بکس شماره ۹۸۰، کابل، افغانستان

 • selaman.jpg
 • یمین.jpg
 • شهید عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • Template.jpg
 • داکتران.jpg
 • اجمل.jpg
 • 14.jpg
 • قابله.jpg
 • 13.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • شهید احسان الله.jpg
 • شهید ساحل.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • 12.jpg
 • صادق یاری.jpg
 • شهید راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • داوود سرمد.jpg
 • 7.jpg
 • شهید محمد نبی سفید چهره.jpg
Send Image