یاد قهرمانان قیام ۲۴ حوت را با محاکمه عاملان سرکوب آن گرامی داریم!

قیام ۲۴ حوت

تاریخ بیاد دارد که در ۲۴ حوت ۱۳۵۷ مردم شریف هرات در نخستین ماه های بقدرت رسیدن نوکران روس از ظلم و جنایات آنان به ستوه آمده و طی قیام شکوهمندی پایه‌های حکومت دست‌نشانده را به لرزه درآوردند. مردم از گوشه و کنار شهر‍‍ و از ولسوالی‌های هرات گردهم آمده و نارضایتی شان را در برابر نظام حاکم ابراز نمودند. اما حکومت دست‌نشانده که هر صدای مخالف را با گلوله خاموش می‌ساخت، تحمل همچو حرکت را در مقابل خود نداشته تحت قومانده شهنواز تنی، سید مکرم و نظیف‌الله نهضت این قیام را بیرحمانه سرکوب کرد. چاکران روس به فرمان مشاور روسی جنرال ویسلوویچ این جنایت را انجام می‌دادند.
میهنفروشان خلقی و پرچمی که سرمست پیروزی خود بودند چیزی جز خفه کردن صدای مخالف در ذهن شان نمی‌گنجید. دستگیری روشنفکران آزادیخواه، شکنجه و اعدام های بدون محاکمه، تعرض و توهین به مقدسات مردم، تفتیش عقاید، سلب هر نوع آزادی مردم، صادر نمودن فرمان‌های بلندبالایی که فقط با زور قابلیت تطبیق را داشتند وغیره... عمل‌کرد های آنان زمینه را برای خیزش های مردمی در سراسر افغانستان سبب شد. هراتیان نترس و مبارز که هر روز شاهد این جنایات بودند نتوانستند آرام بنشینند، بنا با امکانات ابتدایی دست داشته اقدام به قیام نمودند.

نوکران روس تنها به قتل‌عام ۲۴۰۰۰ تن از مردم هرات بسنده نکرده،‌ بلکه در گوشه و کنار افغانستان هر صدای مخالف را از دم تیغ کشیدند. آنان نه تنها قیام های ۲۴ حوت،‌ قیام ۳ حوت کابل، بالاحصار کابل و حرکت‌های دیگر مردمی را سرکوب کردند،‌ بلکه جوخه جوخه از هموطنان بی‌گناه ما را در پولیگون های پلچرخی تیرباران یا زنده بگور نمودند. درین اواخر انتشار «لیست مرگ» حاوی نام ۵۰۰۰ تن از هموطنان ما بار دیگر گوشه‌ای از جنایات خلق و پرچم را برملا ساخت. در کنار این، آنان در زمان حاکمیت خود لیست ۱۲۰۰۰ قربانی را نیز انتشار داده بودند. این تنها ارقام رسمی قربانیان رژیم های خلق و پرچم اند، در کنار این، لیست بی‌پایان از قربانیان ددمنشی های آنان وجود دارند که گورهای دستجمی تازه کشف شده نمونه های آنند.

این قیام محصول کار سیاسی و تدارکاتی گروه ها یا افراد خاص نیست، بلکه عقده‌های فروخورده مردم در مقابل نوکران روس، از تمام اقشار جامعه سبب این خیزش بزرگ مردمی شد. افرادی که اینروز ها خود را بانیان و رهبران قیام دانسته و میخواهند با خون قربانیان تجارت سیاسی کنند، افرادی بودند که هیچگونه نقش رهبری‌کننده در آن قیام نداشتند. یکی از مشخصه های این قیام خودجوش بودن آن است که همه مردم با خاستگاه های اجتماعی و سیاسی متفاوت ولی با یک درد مشترک کنار هم ایستادند و تا پای جان و با خون خود نهال این خیزش شکوهمند را آبیاری نمودند. درین قیام تعلقات قومی، زبانی، مذهبی و سمتی جایی نداشت چون هنوز میکروب بنیادگرایی بوسیله تنظیم های ایرانی و پاکستانی در جامعه شیوع نیافته بود.

سرکوب کنندگان قیام هرات امروز با خاطر آرام بر اریکه قدرت تکیه زده اند. نوکران دیروز روس امروز به غلامی امریکا درآمده و در کنار جنایتکاران تنظیمی، طالبی و تکنوکرات های غربی در نهاد های مختلف دولتی بکار گماشته شده اند. تنی‌ها، علومی‌ها، گلابزوی‌ها، طاقت‌ها و سایر مهره‌های نوکر روس بجای آنکه در پشت میز محاکمه یا در گوشه‌ی زندان بسر برند، آزادانه در انتخابات شرکت نموده و می‌خواهند بار دیگر تحت لوای «دموکراسی» خونبار امریکایی بر گرده‌های زخمی مردم سوار شوند.

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان از تاسیسش در ۲۰۰۷ تا اکنون طی هر اکسیون، خواست های مشخص را مطرح نموده به این نظر است تا وقتی به این ندای قربانیان سه دهه جنگ و وحشت عمل نشود، افغانستان روی صلح، ثبات، دموکراسی و عدالت را نخواهد دید.

اینک بار دیگر خواست های خود را در ذیل بیان می‌داریم:
۱- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، حاکمیت خون آلود تنظیم ها، دوران وحشت قرون وسطایی ودوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم .
۲- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بی‌طرف ملی و بین‌المللی می‌باشیم.
۳- ما خواهان قطع فوری کشتار مردم غیر نظامی به وسیله نیروهای امریکا و ناتو هستیم و باید جنایات جنگی این نیروها به دادگاه‌های جهان کشانیده شود.
۴- ما خواهان کشف تمامی گورهای دستجمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دستجمعی کشف‌شده در هر دوره ی از جنایت می باشیم.
۵- ما نامگذاری اماکن و جاده‌ها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم می‌کنیم و آن را توهین و بی‌حرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.
۶- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدید‌شدگان گمنام اعمار گردد و محله‌ای به نام «مزار شهدا»‌مختص گردد تا اجساد گورهای دستجمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.
۷- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که برادران و خواهران، اقارب و عزیزان و جگرگوشه‌های خود را طی سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا می‌نماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاش‌های ما به خاطر محاکمه عاملان فجایع سه دهه اخیر سهیم گردند.
۸- متحد شویم تا صدای ما رسا تر و نافذتر گردد!

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
۲۴ حوت ۱۳۹۲ (۱۵ مارچ ۲۰۱۴)
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فیسبوک:‌ www.facebook.com/SAAJS.Afghanistan

 • داوود سرمد.jpg
 • شهید عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • شهید راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • داکتران.jpg
 • قابله.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • شهید احسان الله.jpg
 • selaman.jpg
 • 7.jpg
 • 14.jpg
 • شهید ساحل.jpg
 • Template.jpg
 • 13.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • 12.jpg
 • یمین.jpg
 • صادق یاری.jpg
 • شهید محمد نبی سفید چهره.jpg
 • اجمل.jpg
Send Image