فعالیت های انجمن

«انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» امسال دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر را در حالی تجلیل می‌کند که هر روز بیش از پیش لست قربانیان ملکی و بی‌گناه که طمعه جنایتکاران میشوند، طولانی‌تر می‌گردد. فساد لجام گسیخته در دستگاه‌های حکومتی، انفجار و انتحار، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر، تقویت باندهای آدمخوار و مافیایی، ستم بر زنان و کودکان، بیکاری، ناامنی و هزار و یک مشکل دیگر بر شانه های مردم ما سنگینی می‌کنند. ارگون و یحیی‌خیل خون می‌گریند، مریم ها و قدسیه ها با کوله‌باری از آرزو های ناتمام خاموش می‌شوند، اما عاملان این همه جنایت حاکمیت ننگین شان را بر سرنوشت ما ادامه میدهند.
طی چهار دهه مردم ما گونه های مختلف جنایت را تجربه کرده اند، نوکران روس هزاران فرزند آزادیخواه این سرزمین را از دم تیغ کشیدند، جنایتکاران تنظیمی در کنار قتل و کشتار بی‌شمار، هست و بود مادی و معنوی کشور را تاراج نموده و یا هم به بادارانشان هدیه دادند، لشکر سیاه طالبی نیز مانند سلف تنظیمی شان از هیچ نوع جنایت و جهالتی دریغ نورزیدند و بالاخره بعد از حمله نظامی امریکا بر افغانستان و تشکیل حکومت پوشالی کرزی، نه تنها مردم از شر جنایتکاران سه دوره گذشته رهایی نیافتند، بلکه بار دیگر مثلث سیاه متشکل از آن جانیان و ناقضان حقوق بشر در راس حاکمیت قرار گرفته، طی سیزده سال فربه‌تر گشتند.

امریکا با شعار «مبارزه علیه تروریزم»، «حقوق زن» و «دموکراسی» به افغانستان هجوم آورد، اما حامیان تروریزم، ضدزن ترین افراد و گروه‌ها و دشمنان قسم خورده دموکراسی را بر گرده های مردم مسلط ساخت. دستاورد حاکمیت سیزده ساله کرزی زیر سایه امریکا جز گسترش فقر، ناامنی، به اعتیاد کشانیدن جوانان، افزایش تجاوز به زنان و دختران، فساد و چپاول بی‌سابقه و بلایای فراوان دیگر اجتماعی نبود. تنها «برادران طالب» و یا «مخالفان سیاسی» نیستند که هر روز طبق هدایت حامیان پاکستانی شان جوی خون را در گوشه و کنار افغانستان جاری می‌سازند، بلکه نیروهای امریکایی و ناتو درین دوره ده هاهزار طفل، جوان، زن و مرد افغان را در نتیجه بمباردمان کور شان به خاک و خون کشانیده اند. متأسفانه مدعیان پروژوی «عدالت انتقالی» کوچکترین صدای اعتراض خود را در مقابل این همه جنایت انجام یافته توسط نیروهای امریکایی و ناتو بلند نکرده اند. امریکا که خود عامل بخشی از جنایت جنگی در افغانستان است، هرگز در پی آن نخواهد بود تا زمینه را برای محاکمه جنایتکاران دیگر فراهم نماید. آنان برای دست یافتن به اهداف خود بالای بدنام‌ترین جنایتکاران در افغانستان سرمایه‌گذاری نموده اند، چنانچه تاکنون به بهترین شکل از موجودیت آنان سود جسته است.

سال گذشته انتشار «لیست مرگ» حاوی نام ۵۰۰۰ تن از قربانیان نوکران روس سر و صدا هایی را به همراه داشت. سازمان های مدافع حقوق بشر، نهاد های حکومتی، سازمان های بین‌المللی و تشکل های دیگر همه خواستار محاکمه عاملان این ددمنشی نوکران خلقی و پرچمی بودند، اما با‌گذشت یکسال نه تنها حرفی از پیگرد و رسیدگی به این قضیه زده نمیشود، بلکه مرتکبین این جنایات در بلندترین ارگان های حکومتی جابجا می‌گردند. این برای آخرین بار نیز ثابت ساخت که امریکا و مهره‌های داخلی‌اش هرگز متعهد به تحقق عدالت و دموکراسی در افغانستان نیستند.

انتخابات سال جاری که بدنام ترین متهمان به نقض حقوق بشر خود در آن نامزد بوده و یا از حامیان قوی تیم های انتخاباتی بودند، در همان نخست معلوم بود که رسوایی هایش عالمگیر می‌شود. کسانیکه پابند قانون و کوچکترین ارزش انسانی نیستند چگونه میتوانند در یک روند دموکراتیک شرکت نموده، بدون توسل به زور و تزویر به قدرت برسند؟ در حال حاضر شرکت سهامی متشکل از فاسدترین و بیکاره‌ترین افراد که در جریان سیزده سال گذشته تجربه شده اند، هرگز نمیتوانند و نمیخواهند حتی ابتدایی‌ترین گامی را در جهت تحقق خواست های برحق مردم ما بگذارند. آنان که ماه‌هاست مصروف چانه زدن روی «سهم» خود اند، جز منافع خود و حلقه های مافیایی اطراف شان به هیچ چیز دیگر نمی‌اندیشند.

پس با اتکا به ناقضان حقوق بشر که خود مسبب این همه بدبختی شده اند، نمیتوان روی صلح، عدالت و بهروزی را دید. نهاد های مدعی عدالت، شخصیت‌های مستقل و دموکرات، خانواده‌های قربانیان و تمام مردم دست به دست هم داده و در یک بسیج عمومی خواست محاکمه جنایتکاران را عملی سازیم. اگر خود متحد شده صدایمان را بلند نکنیم باید روزهای فاجعه‌بارتر و خونین را در انتظار داشته باشیم.

با آنکه «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» در هر حرکت و برنامه انجمن، خواست های مشخص خود را ابراز داشته است، اینک نیز بار دیگر آنرا تکرار می‌کنیم:

۱- ما خواهان برکناری فوری تمامی جنایتکاران دوران حاکمیت وطنفروشان خلق و پرچم، خرمستی های تنظیم ها، امارت وحشت قرون وسطایی طالبان ودوران بعد از آن تا امروز، از وظایف دولتی شان هستیم.
۲- ما خواهان محاکمه تمامی متهمان به جنایت و خیانت سه دهه اخیر در یک محکمه باصلاحیت و بیطرف ملی و بینالمللی می‌باشیم.
۳- ما خواهان قطع فوری کشتار مردم غیر نظامی به وسیله نیروهای امریکایی و ناتو هستیم و باید جنایات جنگی این نیروها به دادگاه‌های جهانی کشانیده شود. دادن هرگونه مصونیت قضایی به آنان را خیانت به خون مردم خود می‌شماریم.
۴- ما خواهان کشف تمامی گورهای دستجمعی کشف ناشده و بررسی جدی گورهای دستجمعی کشفشده در هر دوره‌ای از جنایت می‌باشیم.
۵- ما نامگذاری اماکن و جادهها به نام جنایتکاران را شدیداً محکوم میکنیم و آن را توهین و بیحرمتی به خون شهیدان معصوم خود می‌دانیم.
۶- ما تقاضا داریم تا بنای یادبودی به نام ناپدیدشدگان گمنام اعمار گردد و محلهای به نام «مزار شهدا»مختص گردد تا اجساد گورهای دستجمعی با اعزاز و اکرام در آن دفن گردند.
۷- ما از تمامی وطنداران خویش در سرتاسر افغانستان که برادران و خواهران، اقارب و عزیزان وجگرگوشههای خود را طی بیش از سی سال اخیر از دست داده اند تقاضا مینماییم تا با ما تماس گیرند و چگونگی شهادت و ناپدید شدن آنان را با ما در میان گذاشته در تلاشهای ما به خاطر محاکمه عاملان این فجایع سهیم گردند..
۸- متحد شویم تا صدای ما رساتر و نافذتر گردد!

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
۱۹ قوس ١۳٩۳ (۱۰ دسامبر ۲۰۱۴)
ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
فیسبوک:‌ www.facebook.com/SAAJS.Afghanistan
موبايل: ۰۷۰۷۸۰۳۵۶۰

 • شهید احسان الله.jpg
 • اجمل.jpg
 • 13.jpg
 • Template.jpg
 • 7.jpg
 • 14.jpg
 • داوود سرمد.jpg
 • selaman.jpg
 • یمین.jpg
 • داکتران.jpg
 • شهید ساحل.jpg
 • قابله.jpg
 • شهید عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • 12.jpg
 • شهید محمد نبی سفید چهره.jpg
 • صادق یاری.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • شهید راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
Send Image