«طی هفته گذشته «انجمن اجتماعی دادخواهان افغان» (SAAJS) با حمایت خانواده‌های قربانیان چهار دهه‌ی اخیر در افغانستان برنامه‌های متعدد را در کابل راه اندازی نمود. هدف از این اکسیون‌ها یادبود و گرامیداشت از آن عزیزانی بود که با خون خود در راه آرمان‌های آزادیخواهانه و وطنپرستانه قدم نهاده و جان شان را از دست دادند. عمده ترین خواست هموطنان دردمند ما، محاکمه جنایتکارانی بود که طی چهار دهه گذشته شنع‌ترین جنایات را در حق مردم ما انجام داده و اکنون نیز با حضور در بلندترین نهادهای دولتی به بربریت خود ادامه می‌دهند.

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان طی هفته قربانیان برنامه‌های ذیل را راه اندازی نمود:

یکشنبه، ۱۵ قوس ۱۳۹۴، برنامه افتتاح نمایشگاه عکس در قصر دارالامان

سه شنبه، ۱۷ قوس ۱۳۹۴، روز سوم و آخر نمایشگاه عکس

چهارشنبه، ۱۸ قوس ۱۳۹۴، تحصن خانواده قربانیان و گذاشتن اکلیل گل بر مزار گور دسته جمعی قتل عام افشار

پنجشنبه، ۱۹ قوس ۱۳۹۴، برنامه یادبود از قربانیان نوکران روس در ساحه پولیگون پلچرخی

نمایشگاه عکس در قصر دارالامان:

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان همه سالانه برنامه نمایشگاه عکس را برای چند روز در قصر دارالامان راه اندازی می نماید. امسال در کنار نمایشگاه عکس برنامه ی یادبودی نیز به همکاری خانواده های قربانیان تدویر یافت. این برنامه که پس از چاشت روز یکشنبه تنظیم شد، جمعی از بازماندگان قربانیان در آن شرکت کرده و از خاطرات تلخ خود گفتند. آنان بازگو کردند که چگونه دلبندانش شان بوسیله نوکران خلقی و پرچمی روس تیرباران و یا زنده به گور شدند و یا هم در راکتپرانی‌های تنظیمی تمام هست و بود شان برباد رفت

مخروبه های قصر دارالامان که هر گوشه اش پر درد است، با بازدیدکنندگان این نمایشگاه سخن میگفت. پارچه های آهن و خشت این مخروبه ها از خاطرات تلخ و ناگوار خود می گفتند که چگونه در سالهای ۷۱ تنظیم ها به جان هم افتاده و هزاران انسان را از دم تیغ کشیدند. برای این پارچه های بیجان عدالت زمانی مفهومش را از دست میدهد که بعد از گذشت دهه ها کسانی را در مقابل خود می بینند که دیروز او را به توپ بسته بودند و امروز درست، چند متر دورتر با مصارف میلیونی قصر مجلل تر از او را برای «خانه ملت» شان اعمار می کنند.

درین نمایشگاه عکس حدود ۴۰۰۰ قطعه از تصاویری قربانیان دوره های مختلف در دیوار های قصر دارالامان نصب گردیدند. تصاویر از لیست ۵۰۰۰ قربانی حاکمیت خلق و پرچم، تصاویر قربانیان حاکمیت چند ساله تنظیمی، قربانیان استبداد و توحش امارت طالبی، قربانیان بمباردمان نیروهای امریکایی و ناتو، قربانیان حملات انتحاری و انفجاری و کلکسیون از عکس های مرتبط به رویداد های مختلف طی چهار دهه به نمایش گذاشته شدند. در روزهای دوم و سوم این نمایشگاه تعداد زیادی از هموطنان ما به دیدن عکس ها آمده و بخشی از جنایات گذشته را مرور کردند. در میان بازدیدکنندگان کسی یافت نمی شد طی این مدت بی داغ مانده باشند. حد اقل یک یا دو نفر از بستگانش را درین حوادث از دست داده بودند. خواست همه محاکمه جنایتکاران بود، آنان باور داشتند تا اینکه با گذشته تصفیه حساب صورت نگرفته و کسانیکه مرتکب جنایت شده اند به محاکمه کشانده نشود، صلح و آرامی در افغانستان ممکن نخواهد بود.

تحصن خانواده های قربانیان و گذاشتن اکلیل گل بر گور های دسته جمعی افشار:

اعضا و هواداران انجمن روز چهارشنبه ۱۸ قوس، تحصنی را در پارک شهر نو سازماندهی کردند که در آن صد ها نفر از هموطنان ما اشتراک نموده و نفرت شان را در مقابل جنایتکاران و شرکت بیکاره ی ع و غ ابراز داشت. بخشی از شعار ها چنین بود:

ما خواهان به محاکمه کشاندن عاملان جنایات چهاردهه اخیر هستیم / عاملان گورهای دستجمعی باید شناسایی شوند/ باج دهی به آدمکشان طالبی و گلبدینی خیانت به حقوق بشر است/ ما همه رخشانه ایم ، خواهر فرخنده ایم، دشمن جهل و طالب، تبسم زنده ایم/ امریکا و ناتو برای غارت وطن ما آمده است/ تا وقتی که آدمکشان حرفوی در قدرت سهیم اند روی صلح و آزادی را نخواهیم دید و جنایتکاران جنگی چه داخلی و چه خارجی باید محاکمه شوند ..."...سد/ قاتلان لیست ۵۰۰۰ در کابینه و پارلمان نشسته اند/ ما خواهان برکناری جنایتکاران از قدرت هستیم/ جنایتکاران جنگی باید شناسایی و محاکمه شوند ".

این تحصن که ساعت ۱۰ صبح شروع گردید برای مدت یک و نیم ساعت ادامه داشت.

پس از ختم تحصن، اشتراک کنندگان برای یادبود از قربانیان فاجعه افشار به آنجا رفته و بر مزار بی نشان شان اکلیل گل گذاشتند. یکی از بازماندگان فاجعه افشار در سخنرانی خود از آن روز های خون و آتش یاد نموده و گفت: کسانیکه عزیزان ما را کشته اند اکنون در حاکمیت هستند، هر روز با دیدن آنان به یاد پدران خود می افتیم که چگونه به شهادت رسیدند.

قابل یادآوری است که انجمن اجتماعی دادخواهان افغان در نظر داشت تا ساحه گورهای دسته جمعی افشار را احاطه نموده و آنرا به یک بنای یادبود قربانیان تبدیل نماید. اما با تلاش های فراوان نتوانست اجازه ساخت آنرا از وزارت حج و اوقاف دریافت نماید. چون مسببین اصلی فاجعه افشار اکنون نیز در قدرت اند و نمی گذارند کسی جنایات آنرا را مستند سازی نماید. سال ها قبل گور های دسته جمعی افشار ساحه ی وسیعی را در بر می گرفت، اما با گذشت هر سال، محدوده آن کمتر شده و به این ترتیب میخواهند تا آنرا از ذهن نسل فعلی پاک نمایند.

رفتن به ساحه گور های دسته جمعی در پولیگون پلچرخی و گذاشتن اکلیل گل برای گرامیداشت از یاد و خاطره شهدای راه آزادی:

روز پنجشنبه ۱۹ قوس، اعضا و هواداران انجمن برای یادبود از قربانیان دوره خونین نوکران روس به پولیگون پلچرخی رفته و به شهدای بی‌کفن و بی‌گور ادعای احترام نمودند. انجمن و خانواده قربانیان همه ساله در دهم دسامبر، روز جهانی حقوق بشر چنین برنامه ی را روی دست می گیرند. شکنجه، تیرباران و زنده به گور نمودن فرزندان آگاه افغانستان بخشی از کار روزانه رژیم خلقی و پرچمی را تشکیل میداد. آنان دسته دسته جوان تحصیل کرده را به بهانه های مختلف دستگیر نموده، بعد از شکنجه به شهادت میرساندند. انتشار لیست مرگ درین اواخر که حاوی نام ۵۰۰۰ هموطن ما بود که بار دیگر یاد توحش نوکران روسی را در خاطره های زنده کرد.

چنانچه انجمن اجتماعی دادخواهان افغان در پی مستندسازی جنایات گذشته در افغانستان بوده و تلاش دارد تا مانع فراموشی و خاک انداختن روی این جنایات شود، بنا طی سال جاری طرح اعمار یک بنای کوچک را در ساحه پولیگون پلچرخی روی دست گرفت. این طرح مورد استقبال هموطنان ما قرار گرفته و از گوشه و کنار افغانستان و جهان پیام های پر از امید دریافت می کرد تا گام عملی را برای ساخت آن بگذارد. به این ترتیب در ماه سنبله کار اعمار آن به پایان رسید. این بنا به همکاری مالی خاتم مریم نوتن یک خانم افغان مقیم آلمان و همکاری تخنیکی شبانه روزی توسط اعضا، هوادران و خانواده قربانیان اعمار گردید.

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
۲۲ قوس١۳٩۴ (۱۲دسمبر ۲۰۱۶)

 • شهید عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • 12.jpg
 • 14.jpg
 • شهید ساحل.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • 7.jpg
 • داکتران.jpg
 • شهید راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • شهید احسان الله.jpg
 • selaman.jpg
 • داوود سرمد.jpg
 • 13.jpg
 • یمین.jpg
 • شهید محمد نبی سفید چهره.jpg
 • صادق یاری.jpg
 • قابله.jpg
 • Template.jpg
 • اجمل.jpg
Send Image