نخستین برنامه شرکت در راه پیمایی به مناسبت روز جهانی محو خشونت علیه زنان بود که به تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶ از ساعت ۳ بعد از ظهر شروع و الی ساعت ۹ شب ادامه داشت. بنا به گفته فعالان حقوق زن در ایتالیا این یکی از بزرگترین گردهمایی های زنان طی ۲۰ سال گذشته است که در آن حدود ۳۰۰۰ نفر که بیشتر شان زنان بودند شرکت نمودند.

۱۶ نوامبر ۲۰۱۶:اشتراک در تظاهرات فعالان حقوق زن در رابطه با محوخشونت علیه زنان.

دیدار با کمیته کریستیه‌نا به تاریخ ۲۷ نوامبر صورت گرفت. این کمیته برای کمک به مهاجران افغان در شهر روم ایجاد گردیده است. فعالیت های آن بیشتر روی آموزش زبان و مسایل مربوط به مهاجران متمرکز است. درین دیدار که مهاجران افغان و فعالان ایتالیایی حضور داشتند،‌ ویدا احمد روی وضعیت جاری در افغانستان و پیامد های چهار دهه جنگ در کشور که سیل از مهاجران را به کشور های مختلف جهان جاری ساخته است، صحبت نمود. همزمان با آن در این روز، یکی از مراکز فرهنگی ایتالیا برنامه رونمایی فلم سونیتا؛ دختر رپ خوان افغان راه اندازی نموده بود که ویدا در افتتاحیه آن صحبت نموده و از وضعیت فاجعه بار زنان افغان سخن گفت.

سازمان های حقوق بشری ایتالیا تحت رهبری شعبه عفو بین الملل در آن کشور برنامه ی را به تاریخ ۲۸ نوامبر در پارلمان ایتالیا ترتیب داده بودند که در آن، کمیته دفاع از فعالان حقوق بشر در سطح جهان ایجاد گردید. هدف از ایجاد این کمیته دفاع از فعالان حقوق بشر و ایجاد هماهنگی میان آنان است. در این برنامه نمایندگان از سوریه، عراق و هند نیز شرکت نموده بودند، ویدا احمد بنا به درخواست دو نهاد ایتالیایی ( COSPE و AOL ) درین برنامه دعوت گردیده بود تا روی وضعیت حقوق بشر و فعالیت های جامعه مدنی در افغانستان صحبت نماید.

دیدار با خانم لورا بولدرینی، عضو پارلمان ایتالیا در ۲۹ نوامبر صورت گرفت. از آنجاییکه قرار بود هیئت از پارلمان ایتالیا به کابل بیاید، بنا خانم لورا درین دیدار علاقمند بود تا در مورد فعالیت های زنان افغان و نهاد های واقعی جامعه مدنی در افغانستان بیشتر بداند.

ملاقات با مسوولین موسسه COSPE در شهر فلورانس، بازدید از خانه زنان در شهر میلان و سخنرانی برای محصلان پوهنتون میلان بخش دیگری از برنامه های تنظیم شده در شهرهای فلورانس و میلان بودند. COSPE یک سازمان فعال در زمینه حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان است که در نقاط مختلف جهان از جمله کشور های افریقایی، امریکای لاتین و درین اواخر برای افغانستان نیز کار می کند.

درین سفر برنامه های نیز بوسیله سازمان CISDA ترتیب گردیده بود که ویدا احمد در آن شرکت نمود. CISDA یک سازمان ایتالیایی است که برای حمایت از زنان افغان کار می کند. انجمن اجتماعی دادخواهان افغان و CISDA در گذشته دو پروژه مشترک (مستند سازی و آگاهی دهی برای قربانیان جنگ) را در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ به کمک مالی اتحادیه اروپا در افغانستان تطبیق نموده اند.

وضعیت مهاجران در کمپ های ایتالیا خیلی اسفبار است،‌ در دیدار با مهاجران افغان آنان از شرایط غیر انسانی این کمپ ها سخن می گفتند. یکی از اعضای سازمان CISDA که به شکل رضا کار برای کمک به مهاجران در اردوگاه ها کار می کند روایت غم انگیز از آنچه در آنجا می گذرد دارد. به گفته او؛ تعداد از سازمان های غیر دولتی ایتالیایی برای کمک به آنان پول جمع آوری می کنند که به این ترتیب می توانند روزانه ۳۰ یورو برای هر فرد مصرف کنند، که در نتیجه مهاجران غذای بخور و نمیر را دریافت می دارند. بخشی دیگر از مهاجران که زیر سن ۱۸ سال اند، ماهانه ۴۰۰ یورو سهمیه دارند و نیز برای خانواده های مقیم در آنجا پرداخته می شود تا ازین نوجوانان سرپرستی کنند. خانواده ها که بیشتر شان افریقایی و از مهاجران گذشته اند، این افراد را می پذیرند. خانواده های دیگر که زندگی بهتر دارند آماده پذیرش مهاجران نوجوان نیستند.

در ۹ دسمبر، موسسه COSPE و موسسه سینمایی ایتالیا (New Italian Cinema Events) برنامه مشترک را برای انعکاس فعالیت های انجمن اجتماعی دادخواهان افغان ترتیب دادند، درین برنامه تقدیر نامه اي برای قدردانی از تلاش های ویدا احمد و انجمن در راستای حقوق بشر و دادخواهی برای عدالت، به او داده شد.

برنامه دیگری نیز در شهر بولونو ایتالیا از طرف موسسه ISP و فعال زن ایتالیایی؛ خانم کارلا تنظیم گردیده بود که درین برنامه چند قطعه شعر از شاعر شهید افغان، نادیه انجمن که به زبان ایتالیایی ترجمه گردیده اند دکلمه گردید. در کنار آن، فلمی در مورد افغانستان که بوسیله خانم کارلا تهیه گردیده بود درین برنامه نمایش داده شد. خانم کارلا از ۲۰ سال بدینسو به مسایل افغانستان سر و کار دارد و به عنوان عکاس به تعداد از ولایات کشور نیز سفر کرده است. ISP یکی از سازمان کمک کننده بشر دوستانه است. که از چند سال بدین طرف برنامه های مشترک با انجمن اجتماعی داد خواهان افغان دارد، که از جمله توزیع کمک های عاجل برای مهاجران در داخل و پروژه توزیع بز برای بلند بردن سطح اقتصادی خانواده های قربانیان را میتوان یاد کرد.

۱۴دسمبر ۲۰۱۶: سخنرانی در یکی از مکاتب شهر بولونو

ویدا احمد در این سفر، در کنار شرکت و سخنرانی در برنامه های ذکر شده، مصاحبه های نیز با چند رسانه تصویری، صوتی و چاپی در شهر های مختلف ایتالیا انجام داده، که به شکل وسیع انعکاس یافته اند.

انجمن اجتماعی دادخواهان افغان
۱۶جدی ۱۳۹۵(۵ جنوری ۲۰۱۶)
 • selaman.jpg
 • شهید احسان الله.jpg
 • setayes_killed_in_iran.jpg2.jpg
 • داکتران.jpg
 • اجمل.jpg
 • شهید ساحل.jpg
 • 12.jpg
 • صادق یاری.jpg
 • شهید محمد نبی سفید چهره.jpg
 • یمین.jpg
 • شهید راضیه وزارت دفاع jpg.jpg
 • شهید عبدالستار کلکانی 1.jpg
 • 7.jpg
 • afghan_kids_killed_by_usa_in_kunar_7_april_2013.jpg
 • 14.jpg
 • 13.jpg
 • Template.jpg
 • داوود سرمد.jpg
 • قابله.jpg
Send Image